2010-11-I Meggyőzéstechnika (kommunikáció)
A Meggyőzéstechnika c. tárgy keretében a befolyásolás jelenségeivel, pszichológiai előfeltételeivel, társadalmi jelentőségével és a kivitelezéséhez használt technikai rendszerek jellemzésével fogunk foglalkozni.
A szemeszter témái: |
Attitűdök és a befolyásolás alapfogalmai |
Pragmatikai alapok, a ki nem mondott üzenetek fontossága |
A meggyőzés fő és mellékútja |
Kognitív disszonancia |
Ellenállás a meggyőzésnek |
Keretezési jelenségek |
Benyomáskialakítás, személyészlelés |
A viselkedési motívációk észlelésének szerepe |
Tekintély és hitelesség, az éthosz szerepe |
Tények gyártásának művészete |
A vitaszituációkról általában, társas hatások |
(c) Kertész Gergely, 2006-2010.
Ezt az oldalt, a jegyzeteket és előadásanyagokat a Creative Commons Jelöld meg!-Ne add el!-Ne változtasd! 2.5 Magyarország Licenc alatt teszem közzé.
Pótlási alkalom minden hallgatónak:
2010.12.15. : 09:00 -11:00, E203
Az első zh-ig kezdjétek el olvasni a Rábeszélőgép című könyv releváns fejezeteit! 23-62., 93-166.
A második zh-ban a könyv fennmaradó részei lesznek számon kérve!
Az óra 4x45 perces előadásból és gyakorlatból áll. Félidőnél kb. 20 perc szünetet tartunk. A gyakorlati részek szükség szerinti sorrendben váltakoznak az elméletiekkel. A bejárás legalább 70%-ban kötelező, katalógus van.
Az előadáshoz tartózó követelmények:
A teljesítéséhez meg kell írni két zh-t, az egyiket kötelező a félév közben, egy másikat lehetséges pótolni a pótlási héten is. Az két zh-n összesen körülbelül 40 óra munkával lehet elérni a jeles szintet, ez nagyjából 4 napos koncentrált készülést jelent.
A gyakorlati részhez tartozó követelmények:
Összesen 8 rövid, maximum 2 oldalas beadandó feladatot kell elkészíteni a félév során. A feladatok az órán kerülnek kiadásra, de felkerülnek a honlapra is, az órai diasorok utolsó lapjain lehet megtalálni őket.
A beadási határidő (3 kinyomtatott példányban!) minden esetben a következő óra, de már az óra előtt szükséges elküldeni 2 csoporttársnak, akiknek értékelést kell készíteniük a szövegről. Minden diák legalább 2 hallgatótárs szövegéről kell értékelést írjon, ehhez az alapvető szempontok megjelennek a feladatkiírásban. A diákok által egymásról írott értékelések a leadott házi feladat részét képezik, de elhozni, csak 1 példányban szükséges. A házi feladatokat digitálisan is küldjétek el a bme.meggyozes@gmail.com-ra, a subject mezőbe írjátok bele: "hf". Ha mást is írtok mellé, hagyjatok ki egy space-t. A levélben tüntessetek fel email címet, neptun kódot!
A beadandók tanári értékelése, a leadást követő órára várható. Az értékelés részei a formai szempontok (prezentációs szempontok, külalak) és tartalmi szempontok (szöveg felépítése, megszerkesztettsége, a feladat megfelelő megoldása, a tanult fogalmi apparátus megfelelő használata) egyaránt.
A beadandók leadása az érvényes jegy megszerzésének és az órai részvételnek is feltétele! Aki nem hoz magával kinyomtatott példányokat, az nem vehet részt az órán!
Az osztályzatba beleszámít:a zh-k pontszáma (40%), a beadandók színvonala (40%) az órai részvétel és közreműködés (20%).
A zh-król részletesebben:
A félév 7. és az utolsó óráján lesz egy-egy ZH, amelyek közül a jelenlét legalább az egyiken mindenkinek kötelező. Nincsen mintaZH. Fele részben feleletválasztós teszt, fele részben rövid, kifejtős kérdésekre kell válaszolni. A zh definíciókra, fogalmakra, kísérletekre, és gyakorlati példákra koncentrál. A többé-kevésbé gondolkodtató kérdések ezekre fognak vonatkozni, pl.: „Milyen elmélettel magyarázható ez a példa?”, "Milyen utakon lehetséges attitűdváltozást létrehozni a befogadókban?", "Mi jellemző az attitűdökre az alábbiak közül?", "Igaz-e az, hogy a kategorizáció ...?"
A zh-k eredménye (pontszám) a vizsgát követő első pénteki napon felkerül a honlapra.
Kötelező irodalom:
- Pratkanis és Aronson: A rábeszélőgép, AB OVO, 1992
- valamint a honlapról letölthető órai diák.
Ha az órai dia fájlok letöltésével, megnyitásával bármi problémád adódik, jelezd a bme.meggyozes (a) gmail.com email címen. (Az előadások anyagai PPT formátumban legkésőbb az előadás utáni napon felkerülnek a honlapra.)