BMEGT419058
Előadás
A tantárgy bemutatja a vallást, a vallás társadalmi szerepét, s a világon jelenleg létező, ható nagy vallások tanítását, értékrendjét. Szélesíti hallgatóink látókörét, segíti őket világunk – múltunk és jelenünk – jobb megértésében, a humánus és felelős értékválasztásban; segíti erkölcsi és szociális érzékenységük kialakítását. A leendő mérnökök – elsősorban az építészek – számára hasznos a szakrális építészet, művészet funkciójának jobb megértéséhez.
a. A szorgalmi időszakban: az előadások látogatása
b. A vizsgaidőszakban: írásbeli dolgozat és annak megvédése
1. mi a vallás? A vallás körülírása, előzetes meghatározása. – A vallás főbb jellemzői. – Megközelítés: a vallás (összetett) kulturális képződmény.
2. a vallás elemei, összetevői Hiedelmek, nézetek, tanítás. – Kultikus cselekedetek, rítus. – Vallásos közösség és szervezet. – A vallás összetevőinek kapcsolatáról. – Vallás és vallások. – Vallástipológia.
3. törzsi társadalmak és vallás. A törzsi társadalmak főbb jellemzői. – A vallás első formáiról. – Mítoszok a törzsi társadalomban. – Totemizmus. – Mágia. – Példák az etnológiai irodalomból.
4. a hinduizmus India nagy vallásának kialakulása, fejlődésének történeti szakaszai. – A szent szövegek és a vallásos világkép, eszmerendszer. – A brahmanizmus mint társadalmi rendszer. – Hinduizmus a jelenkorban.
5. buddhizmus A buddhizmus kialakulása. Buddha élete, tevékenysége és tanítása. A buddhizmus irányzatai: a hinajana és mahajana buddhizmus. A szerzetesség a buddhizmusban, szerzetesek és laikusok.
6. vallások kínában A konfucianizmus. Konfuciusz tanítása, a konfuciánus iskola. A konfucianizmus szerepe a kínai társadalomban és történelemben. – A taoizmus. Taoista filozófia és népi taoizmus. – A buddhizmus Kínában. – A vallási szinkretizmus. – A kínai univerzizmus.
7. a zsidó vallás A zsidó nép kialakulása, ókori története. – A monoteizmus megszületése. – A mózesi törvény vallása. – A próféták. Fogság, diaszpóra és ennek következményei. – Az Ótestamentum és jelentősége. – A zsidó vallás későbbi töréneti alakulása, jelene.
8. kereszténység A keresztény vallás keletkezése. Társadalmi-történeti feltételek. Jézus élete és tanítása. Szt. Pál tevékenysége. Az első keresztény közösségek. – A keresztény vallás jellemzői. – Kereszténység és történelem. – Kereszténység a jelenkorban.
9. iszlám Mohamed élete, tevékenysége. – A Korán, az iszlám szent könyve. Az iszlám tanítása és vallási előírásai. A Korán mint a társadalmi élet égészének szabályozója. – A hódító iszlám. – Irányzatok az iszlámban. – Iszlám a jelenkorban.
10. vallás, közösség, egyén (idividuum) A különböző vallások s az egyének eltérő helyzete s viszonya a valláshoz. – (A vallás szubjektív, pszichikus gyökerei és vetülete. A vallásosság pszichikai motívumai.) – A naív, laikus vallásoság. – A konvencionális vallásosság. – Az őszinte, mély vallásosság. – A vallás mint hivatás: a "professzionisták". – A vallástörténet kiemelkedő személyiségei.
11. vallás és vallásosság a jelenkorban Ez elmúlt fél évszázad fontosabb változásai, tendenciái. – Szekularizáció vagy a hit és vallás új virágkora? – A XX. századi modern ember és a vallás.
Max Weber: Vallásszociológia In: Max Weber: Gazdaság és társadalom 1/2. KJK 1992, 109-219. o.
Mircea Eliade: A szent és a profán Európa K. 1987
Clifford Geertz: A vallás mint kulturális rendszer In: C. Geertz: Az értelmezés hatalma Osiris, 1994, 63-103. o.
Tomka Miklós: Vallásszociológia (Elérhető az interneten)
LAO-CE: Tao Te King (Az Út és Erény könyve) Helikon, Bp. 1980
Buddha beszédei. (Vál. és ford.: VEKERDI József) Helikon, Bp. 1989
A Magasztos szózata. Bhagavad-gítá. (Ford: LAKATOS István, VEKERDI József) Európa, Bp. 1987
Biblia, azaz Istennek az Ószövetségben és Újszövetségben adott kijelentése
(Ford.: a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának Ószövetségi és Újszövetségi Bibliafordító Szakbizottsága) Bp. 1975
Korán. (Ford.: SIMON Róbert) Helikon, Bp. 1987
KÁLVIN János: Tanítás a keresztyén vallásra M. Ref. Egyh. Zsinati Irodájának Sajtóosztálya, Bp. 1986
GLASENAPP, H. von: Az öt világvallás Gondolat, Bp. 1975
BELLINGER, G. J.: Nagy valláskalauz Akadémiai K., Bp. 1993
OTTO, R.: A szent Osiris, Bp. 1997
ELIADE, Mircea: Vallási hiedelmek és eszmék története
I. Osiris-Századvég Bp. 1994
II. Osiris Kiadó, Bp. 1995
III. Osiris Kiadó, Bp. 1996
HAMILTON, M. B.: Vallás, ember, társadalom (Elméleti és összehasonlító
vallásszociológia) AduPrint, Bp. 1998
HORVÁTH Pál: Vallásismeret Calibra Kiadó, Bp. (1998)
LEEUW, G. van der: A vallás fenomenológiája Osiris, Bp. 2001
Szorgalmi időszakban: kedd 16-17
Vizsgaidőszakban: kedd 10:30-12:00
Megbeszélés szerint
A tárgy felvételének nincsenek előkövetelményei.
-