2017-18-II Vallás és ember
1. mi a vallás? A vallás körülírása, előzetes meghatározása. – A vallás főbb jellemzői. – Megközelítés: a vallás (összetett) kulturális képződmény.
2. a vallás elemei, összetevői Hiedelmek, nézetek, tanítás. – Kultikus cselekedetek, rítus. – Vallásos közösség és szervezet. – A vallás összetevőinek kapcsolatáról. – Vallás és vallások. – Vallástipológia.
3. törzsi társadalmak és vallás. A törzsi társadalmak főbb jellemzői. – A vallás első formáiról. – Mítoszok a törzsi társadalomban. – Totemizmus. – Mágia. – Példák az etnológiai irodalomból.
4. a hinduizmus India nagy vallásának kialakulása, fejlődésének történeti szakaszai. – A szent szövegek és a vallásos világkép, eszmerendszer. – A brahmanizmus mint társadalmi rendszer. – Hinduizmus a jelenkorban.
5. buddhizmus A buddhizmus kialakulása. Buddha élete, tevékenysége és tanítása. A buddhizmus irányzatai: a hinajana és mahajana buddhizmus. A szerzetesség a buddhizmusban, szerzetesek és laikusok.
6. vallások kínában A konfucianizmus. Konfuciusz tanítása, a konfuciánus iskola. A konfucianizmus szerepe a kínai társadalomban és történelemben. – A taoizmus. Taoista filozófia és népi taoizmus. – A buddhizmus Kínában. – A vallási szinkretizmus. – A kínai univerzizmus.
7. a zsidó vallás A zsidó nép kialakulása, ókori története. – A monoteizmus megszületése. – A mózesi törvény vallása. – A próféták. Fogság, diaszpóra és ennek következményei. – Az Ótestamentum és jelentősége. – A zsidó vallás későbbi töréneti alakulása, jelene.
8. kereszténység A keresztény vallás keletkezése. Társadalmi-történeti feltételek. Jézus élete és tanítása. Szt. Pál tevékenysége. Az első keresztény közösségek. – A keresztény vallás jellemzői. – Kereszténység és történelem. – Kereszténység a jelenkorban.
9. iszlám Mohamed élete, tevékenysége. – A Korán, az iszlám szent könyve. Az iszlám tanítása és vallási előírásai. A Korán mint a társadalmi élet égészének szabályozója. – A hódító iszlám. – Irányzatok az iszlámban. – Iszlám a jelenkorban.
10. vallás, közösség, egyén (idividuum) A különböző vallások s az egyének eltérő helyzete s viszonya a valláshoz. – (A vallás szubjektív, pszichikus gyökerei és vetülete. A vallásosság pszichikai motívumai.) – A naív, laikus vallásoság. – A konvencionális vallásosság. – Az őszinte, mély vallásosság. – A vallás mint hivatás: a "professzionisták". – A vallástörténet kiemelkedő személyiségei.
11. vallás és vallásosság a jelenkorban Ez elmúlt fél évszázad fontosabb változásai, tendenciái. – Szekularizáció vagy a hit és vallás új virágkora? – A XX. századi modern ember és a vallás.
Vizsgajegyet szóbeli vizsgával vagy dolgozat készítésével lehet szerezni.
A szóbeli vizsga anyaga: az előadásokon elhangzottak s a megadott irodalomból egy szabadon választott mű.
A dolgozat témája az ajánló jegyzékből, illetve egyéni érdeklődés alapján választható, s a választott témát, illetve címet egyeztetni kell. – A dolgozatok tartalmi szempontból lehetnek (a) ismertető, (b) elemző, (c) esszé jellegűek.
Vizsgadolgozatként csak a hallgató saját megfogalmazásában, feldolgozásában elkészített szöveget fogadok el és értékelek. Internetről származó, illetve más technikai eljárással készült szöveget nem osztályozok. – A dolgozatok értékelése során a szempontok a következők: a feldolgozott anyag terjedelme, színvonala, a téma átfogó vagy szűkebb jellege, a témától függően a forrásnak minősülő alapszövegek feldolgozása, ismerete, elemző megközelítés-kifejtés. – A dolgozatok értékelése szóbeli konzultáció, megbeszélés, "védés" alkalmával történik.
A dolgozat terjedelme: 8-10 A4 -es oldal.
A dolgozatokat számítógéppel, írógéppel és kézírással egyaránt el lehet készíteni; külső formájuk igazodjon a megadott mintához. (A4-es méret, címlap a tantárgy nevével, a dolgozat címével, készítőjének adataival, az oktató megnevezésével, dátummal, a lapok hátoldala üres, oldalszámozás, a dolgozat végén az irodalom feltüntetése.)
A dolgozatokat legkésőbb 2011 jún. 14-én 12 óráig le kell adni a Filozófia és Tudománytört. Tanszéken. (E épület, VI. em.)
Mind a szóbeli vizsgán, mind a dolgozattal megszerzett jegy esetében javításra a vizsgaidőszakon belül, rontást kizárva, van lehetőség.