Kutatásmódszertan (GTK)
Életünkben számtalan fontos kérdéssel szembesülünk. Milyen szakra jelentkezzek? Hogyan válasszam ki a páromat? Melyek az univerzum, a makroökonómia vagy a (gép / szoftver / vegyipari folyamat) tervezés alaptörvényei? Szerencsére a környezetünk számtalan választ kínál - megkérdezhetjük a szüleinket és barátainkat, hihetünk a tanárainknak, a józan eszünknek vagy az üveggömbnek. De mit tehetünk, ha a lehető legjobb választ szeretnénk? Mik a tudásszerzés lehetséges módszerei és korlátai? Mi az, amit biztosan tudhatunk és hogyan?
A Kutatásmódszertan kurzus célja, hogy a hallgatókban kritikus szemléletet alakítson ki ismereteikkel szemben, legyenek azok akár saját következtetésük, akár mások közlésének eredményei. A hallgatók megismerhetik a különböző karokon jellemző gondolkodásmódokat és a saját területük sajátosságait a tudomány fejlődését meghatározó elméletek és könnyen érthető példák segítségével. A megszerzett tudás kulcsfontosságú a kutatói és K+F karrier során, de nagyon hasznos a szakmai- és a magánéletben is.
2016-17-II Kutatásmódszertan (GTK)
A kurzusban a tudományos megismerés alapvető jellemzőit és a kutatás legfontosabb módszertani normáit tárgyaljuk. Elemezzük a tudományos gondolkodás fogalmi alapjait (mit értünk tudás alatt, mi az oksági viszony, mi a természeti törvény), valamint megvizsgáljuk a megismerés folyamatának fázisait (tapasztalás, hipotézis- és elméletalkotás). A kutatási módszerek közül tárgyaljuk a kísérlet, a mérés, a kvantifikáció és a hipotézis-ellenőrzés (bizonyítás és cáfolás) problémáit, a matematika szerepét a természettudományokban. Megvizsgáljuk, mikor tekinthetünk egy elméletet bizonyítottnak, avagy megcáfoltnak, és hogy milyen vizsgálati eredmények támasztanak alá egy adott elméletet. A kurzus folyamán történeti és kortárs példákkal illusztráljuk, hogy a tudomány működése során hogyan valósulnak meg a bemutatott módszertani szabályok.
A félév beosztása
- ZH1: március 20. (hétfői csop.) , március 23. (csütörtöki csop.) - az adott óra helyén és idején
- ZH2: május 8. (hétfői csop.) ,május 11. (csütörtöki csop.) - az adott óra helyén és idején
- PZH időpontok: május 15. 16:00, május 18. 16:00 - Terem: Még Nem Ismert
A Kutatásmódszertan GTK tárgy (BMEGT41A004, BMEGT41A301) tárgyaknál a jegy megszerzésének feltétele két ZH külön legalább elégséges teljesítése. A ZH az órai anyagra, valamint a kiadott olvasmányokra kérdez rá. A ZH1-re a Bacon szövegből, a ZH2-re a Geertz szövegből kell készülni.
A BMEGT41A004 (kifutó) tárgy esetén az aláírás megszerzésének feltétele valamelyik számonkérés teljesítése a szorgalmi időszakban. Ahhoz, hogy a jegyet be tudjuk írni, fel kell venni egy vizsgaidőpontot.
Az új, BMEGT41A301 félévközi jegyes, nincs aláírás és vizsga.
Olvasmányok
Francis Bacon: Novum Organum. I-től XLIV-ig
Clifford Geertz: Mély játék: Jegyzetek a bali kakasviadalról.
ZH/Vizsga eredmények
találhatók.