
előadás
A kurzus célja a résztvevők felkészítése a mérnöki munkából, a különböző mérnöki szerepekből adódó erkölcsi problémák, konfliktusok megértésére, valamint felelősségteljes és hatékony kezelésére. A tárgy
· ismerteti az erkölcsi döntések szempontjait.
· bemutatja a döntéseknél alkalmazható etikai elméleteket.
· tárgyalja a racionális döntés módszereit.
· tudatosítja a jó döntés és az etikus magatartás ellen ható pszichológiai tényezőket.
· elemez a mérnöki munka során felmerülő néhány tipikus problémát és bemutatja azok lehetséges megoldását.
A tárgy olyan gyakorlati tudást és szemléletváltozást ad, amely lehetővé teszi az erkölcsi, a műszaki és a gazdasági kérdések együttes kezelését. Ugyanis az erkölcsi megfontolások nem függetleníthetők a műszaki-gazdasági megfontolásoktól, és még kevésbé állíthatók szembe velük, hiszen ez utóbbiaknak általában vannak erkölcsi következményei is.
- A szorgalmi időszakban: 2 db (külön-külön legalább elégséges) zárthelyi, vagy 1 db házi feladat
- A vizsgaidőszakban: -
Alapfogalmak, értékek, jellem, alapvető etikai elméletek. Az erkölcsi döntések általános döntéselméleti háttere. Erkölcsi, műszaki, gazdasági (biztonság, környezetvédelmi stb.) szempontok együttes, komplex figyelembevételének módszere. A jó döntéseket nehezítő pszichológiai tényezők, ezek kezelésének módszerei. A különböző mérnöki szerepek (tervező, kivitelező, szakértő, munkahelyi vezető stb.) jellegzetességei. A szerepekből adódó konfliktusok, és konfliktusokban való hatékony és felelősségteljes részvétel néhány eszköze. A korrupció mechanizmusai és hatásai. A hibázás kezelése.
az órai ppt-k és a további anyagok letölthetők a tárgy honlapjáról: http://www.filozofia.bme.hu/orak/2379
a honlapon megadott konzultációs időpontban
A pótlási héten 1 db zh pótolható.